DyeMansion Powerfuse S

DyeMansion Powerfuse S

The green and industrial vapor polishing system for sealed surfaces

Great looking surface finish for your 3D printed parts

DyeMansion Powerfuse S is based on DyeMansion’s technology VaporFuse Surfacing (VFS). With VFS, you get sealed and washable parts with injection molding-like surfaces. The surface roughness is reduced to a minimum. The entire process chamber is flooded with vapor while undergoing vacuum.

This ensures a reproducible processing of complex geometries and internal surfaces. VFS works for all common plastics and particularly for flexible polymers such as TPU, for which mechanical techniques are not suitable. The solvent used is approved for the processing of plastics with food contact according to regulation (EU) 10/2011.

Create parts with smooth injection molding-like surfaces

The Powerfuse S is Industry 4.0 ready. The system offers fully automatic loading, connectivity and batch tracking features.

Validated and specially developed programs for all common materials are available and ready to use.

In addition, all process parameters can be adapted individually for other materials.

This ensures flexibility and a seamless integration with existing production processes such as the DyeMansion Print-to-Product workflow.

Why choose DyeMansion Powerfuse S?

There are plenty of reasons. Here are three important benefits:

  • Get injection molding-like surfaces
  • Surfaces are sealed and washable
  • Can be used with hard & flexible plastics

Features of DyeMansion Powerfuse S

  • 40-80 minute cycle time
  • Robust and sturdy construction
  • Solvent approved for food contact

Inha Works

"HostPLM on osutunud meie jaoks väga tõhusaks lahenduseks. Üllataval kombel töötab see isegi kiiremini kui meie eelmine kohalik serverilahendus. Kõige väärtuslikum on aga olnud andmebaasi ja serveri hoolduse allhankimine. Need on olnud peamised eelised, mida oleme teenusest saanud, ja loomulikult on pilvelahendused tänapäeval muutumas uueks normiks"

Loe edasi

Tutvu tiimiga

Meie tiim koosneb pühendunud, uudishimulikest ja asjatundlikest inimestest, kes teevad parima, et leida sulle kõige sobivam lahendus.

Küsi hinda

Hei! Oled valmis rääkima? Oleme siin, et aidata sul jõuda, kuhu soovid. Võta ühendust, et saada oma soovidele ja vajadustele sobiv hinnapakkumine.