Markforged Onyx One

Markforged Onyx One

The FFF desktop 3D printer for tough, high quality Onyx parts.

markforged onyx 1 3d printer

The starting point for industrial 3D printing

The Markforged Onyx One offers a great introduction to 3D printing because of its ease of use and reliability. The Onyx material is filled with chopped carbon fiber that gives it superior dimensional stability, therefore reducing or eliminating the risk of warp, shrink or parts detaching from the build platform.

Having access to print in strong materials on a desktop 3D printer opens a wide range of capabilities for production and development. The Onyx One offers a fast and easy way to create strong, functional prototypes that can sustain real testing.

Benefits

  • Cheaper and faster than traditional manufacturing for low volume production
  • Save time and money on production equipment
  • Quickly test new ideas with products that can actually be used and tested

Features

  • Technology: Fused Deposition Modelling (FDM)
  • Build volume: 320 x 132 x 154 mm
  • Layer thickness: 0.1 mm
  • Materials: Onyx

Revolve NTNU – Hooaja lõpp

Maikuus oli Revolve NTNU tiimil au esitleda oma raske töö tulemust: Aurorat. Pärast mitmeid kuid olid nad lõpuks oma disainiga lõpule jõudnud ning kõigile oli selge, et tudengid olid oma missiooni täide viimiseks tõsist vaeva näinud. Nüüd on nad jõudnud vägagi eduka hooaja lõpule ning olleks üheks nende sponsoriteks, tundsime, …

Loe edasi

Tutvu tiimiga

Meie tiim koosneb pühendunud, uudishimulikest ja asjatundlikest inimestest, kes teevad parima, et leida sulle kõige sobivam lahendus.

Küsi hinda

Hei! Oled valmis rääkima? Oleme siin, et aidata sul jõuda, kuhu soovid. Võta ühendust, et saada oma soovidele ja vajadustele sobiv hinnapakkumine.