Tallinnas asuv ADDform on Baltikumi esimene 3D-printimise teenindusbüroo, mis võttis kasutusele HP tööstusliku 3D-printimise lahenduse plastosade tootmiseks. Ettevõte pakub nii 3D-printimise kui ka projekteerimis- ja 3D-skaneerimisteenuseid. Tegevjuht Jason Clark on veendunud, et 3D-printimine toob piirkonna tootmisettevõtete jaoks kaasa olulise muutuse.
“Olen praeguseks Eestis olnud juba üle 20 aasta, ning mulle tundub, et Eesti koos teiste Balti riikidega on valmis järgmiseks sammuks tootmissuutlikkuses,“ ütleb Jason Clark. „Digitootmise“ aeg on käes ning tahan olla üks neist, kes selle Balti riikidesse toob.”
CUTform´i juurest ADDform´ini
ADDform põhineb Jason Clarki enam kui 30-aastasel kogemusel tööstusvaldkonnas. Neist viimased 20 aastat Eestis. Kaasasutajal ja CTO Lauri Kollol on laialdane kogemus 3D trükipulbrite alastest uuringutest TalTechis ning ta täiendab Jasoni kogemusi juhtimises ja traditsioonilises tootmises.
Miks on 3D-printimine põhjamaades tõusuteel – vaata uuringutulemusi
Eelmisel aastakümnel rajas Clark metalli tootmisettevõtte CutForm, mis tegeles traditsioonilise tootmisega nagu laserid, robotid ja CNC-pingid.
“Nimi ADDform loodi siis, kui üritasime Lauriga ettevõttele nime anda. See on veidi kummaline, kuid tundub väga sarnane CUTformile. CUTform tegelikult lõikab materjale, kuid ADDform lisab, CUTform ja metallitootmine tekitavad materjalijäätmeid, kuid ADDform lisab materjali nii palju kui vaja, ja ei tekita mingeid jäätmeid.”
Esimene HP MJF 4200 3D-printer Eestis
ADDformi viimane investeering HP MJF 4200 3D-printerisse on ainulaadne. See on trükipulbri tehnoloogiat kasutav 3D-printer, mis on võimeline tootma nii suuri partiisid PA12 kui ka teisi materjale ülimalt kiire pöörde ajaga.
“Lisaks on see teiste sarnaste lahendustega võrreldes 10 korda kiirem ning poole odavam,“ ütleb Jason Clark. „Täiustatud ja kohandatavate printimisrežiimide abil võimaldab printer meil saavutada kontrolli erinevate omaduste üle. Need võivad olla mehaanilised, funktsionaalsed või esteetilised.”
“Lõppkokkuvõttes annab 4200 meile PA12 nailonist optimaalsete mehaaniliste omadustega funktsionaalsed osad. Pideva printimise ja kiire jahutamisega saame päevas toota rohkem detaile. Samuti oleme saavutanud ladusa töövoo HP automatiseeritud materjalide segamis- ja töötlemisjaamaga – palju puhtamam kogemus suletud töötlemisjaamaga ning materjalidega, mida ei liigitata ohtlikeks.”
3D-skaneerimisest 3D-printimiseni
ADDformil on valik erinevaid printimise tehnoloogiaid HP Multi Jet Fusion printimisest (MJF) kuni Fused Deposition Modelling (FDM) printimiseni Dremelilt.
“Töötades erinevate tarkvaraplatvormide ja failitüüpidega, saame faile konverteerida ning nende põhjal printida väga lühikese täitmisajaga,“ ütleb CEO ja omanik Jason Clark.
”Saame ka teie tooteid pöördprojekteerida kasutades Shining 3D Einscan tehnoloogiat. See tehenoloogia võimaldab meil teostada ka ülima täpsusega toote kontrolli ning koostada ülevaatamiseks raporteid.”
Artikkel: Miks HP 3D-printimise tehnoloogia on mängumuutja tootmises
Valik 3D-prinditud rakendusi
HP MJF 4200 paindlikkus annab võimaluse teenindada erinevaid rakendusi ja tööstusharusid. Mõned seni edukalt toodetud rakendused on tootmistööriistad, nagu rakised ja eriotstarbelised seadmed, robotite haaratsid ja täiustatud prototüübid. Piirkonnas on mitmeid huvitavaid tööstusharusid, mis saavad 3D-printimisest kasu, näiteks autotööstus, elektroonika, nafta ja gaas, mere- ja sõjaväeosad, meditsiin ja varuosade tootmine.