SOLIDWORKS 2020-ga PDM-i lisandunud kiirotsingu funktsioon on suurepärane viis vajalike failide kiireks ja hõlpsaks leidmiseks. Kuid kas teadsid, et saad selle funktsioone kohandada täpsemalt oma vajaduste järgi? Teha oma eelistustele vastava seadistuse? Täna vaatame üle kiirotsingu põhitõed, aga ka seda, kuidas töötada muutujate, loogikaoperaatorite ja kiirklahvidega.
Vaatame lähemalt neid viit võimalust:
- Muutujate lisamine
- Loogikaoperaatorite kasutamine otsingus
- Mitme muutujaga otsingu aktiveerimine
- Kiirklahvide kasutamine
- Muutujate loendite koostamine
Kiirotsinguga alustamine
Üks SOLIDWORKS PDM-i eeliseid on olnud võimalus otsida faile vabalt valitud metaandmete abil, kasutades integreeritud otsingutööriista, mis on algusest peale PDM-i juurde kuulunud. Selle otsingutööriista abil saab otsingukriteeriume mitmel viisil kombineerida ning teha seega väga erinevaid ja täpseid otsinguid.

Praktikas aga piirdub enamik PDM-is tehtud otsinguid lihtsalt faili nime/numbri või kirjelduse otsimisega, mistõttu kasutajale võib jääda mulje, et selliste lihtsate otsingutega on tulemuste saamiseks vaja teha liiga palju klikke.
Niisiis võeti pea kõigi PDM-i kasutajate igapäevatöö lihtsustamiseks SOLIDWORKS 2020-s kasutusele kiirotsing. Minu arvates on see viimase paari aasta jooksul lisandunud funktsioonidest üks parimaid ja kasulikumaid.
Seetõttu tahan julgustada kõiki kiirotsingut kasutama. Allpool näitan, kuidas seda seadistada ja oma igapäevatöös rakendada. Neile, kes juba kiirotsingut kasutavad, on selle postituse lõpus mõned edasijõudnute näited.
Sissejuhatuseks – kiirotsingu leiad alati oma Windows Exploreri PDM-i liidese ülemisest parempoolsest nurgast ja faile saad sellega nime järgi otsida ka ilma igasuguse konfiguratsioonita.


Klõpsates väikesel noolel otsingukastist paremal, avanevad mõningad valikud. Näiteks saad valida, kas otsida praegusest kaustast, koos alamkaustadega või ilma nendeta või hoopis kõigist hoidla kaustadest. Samuti näed, et kui kiirotsing pole konfigureeritud, on faile võimalik otsida ainult failinimede järgi, kuna see on ainuke saadaolev otsingukriteerium.

Muutujate lisamine
Kiirotsingus rohkemate muutujate järgi otsimiseks tuleb see seadistada haldustööriistas (Administration Tool). Kui oled tööriista käivitanud, laienda sõlme Lists (Loendid), tee paremklõps valikul Quick Search Variable List (Kiirotsingu muutujate loend) ja vali New List (Uus loend).

Dialoogiaknas saad kõigepealt anda oma loendile nime. Seejärel klõpsa nupul Add (Lisa) ja vali, milliste muutujate järgi soovid otsingut teha. Soovi korral võid anda sellele muutujale loendi tarbeks kirjeldava nime. Samuti ära unusta määrata kiirotsingu loendi kasutusõigusi, et see oleks kättesaadav asjakohastele kasutajatele ja rühmadele
Loendisse saab lisada kuni viis muutujat. Pärast seda muutub lisamisnupp halliks ja lisamine pole enam võimalik. See on nii mõeldudki, et kiirotsingu funktsioon ei muutuks liiga keerukaks ja vääriks ikka oma nime: Kiirotsing.


Kui see seadistus on tehtud, saad hoidlasse sisse logides neid muutujaid kasutada ja oma otsingu jaoks valida. PDM näitab sinu otsingustringile vastavaid tulemusi.



Veel ühe eelisena jätab kiirotsing meelde sinu viimased otsingud. Otsinguväljal klõpsates saad loendist valida sageli kasutatavad otsingukriteeriumid, ilma et peaksid selleks midagi sisestama.
Eelkirjeldatud stsenaarium on ilmselt kiirotsingu kõige levinum kasutusviis. Selle funktsiooni kasutuselevõtmine aitab sul säästa aega ja teha PDM-is oma igapäevatööd tõhusamalt. Muidugi saad kiirotsinguga teha ka täpsemaid otsinguid.
Loogikaoperaatorite kasutamine otsingus
Kui sisestad otsinguväljale mitu sõna, rakendub vaikimisi loogikaoperaator AND (JA) ning otsitakse tulemusi, mis sisaldaksid kõiki sisestatud sõnu. Otsingu paremaks visualiseerimiseks võid sinna kirjutada ka „AND“, kuid tulemus jääb samaks.


Muidugi saad sarnaselt kasutada ka loogikaoperaatoreid OR (VÕI) ja NOT (MITTE).


Kui sisestad otsinguteksti loogikaoperaatoreid (s.t AND, OR, NOT), tuleb need kindlasti kirjutada trükitähtedega, et neid ei tõlgendataks otsitavate sõnadena.
Võid loogikaoperaatorid tekstis asendada ka sümbolitega, nagu on näidatud alltoodud tabelis:

Mitme muutujaga otsingu aktiveerimine
Nagu ülaltoodud näidetest on näha, kombineerib PDM sisestatud kriteeriumid ainult ühes loendis olevas muutujas, isegi kui oleme valinud otsimiseks mitu muutujat. Vaikimisi otsib PDM kõigist valitud muutujatest ainult esimese vaste leidmiseni ja kombineerib siis kriteeriumid ainult selles muutujas.
Mitme muutujaga otsingu aktiveerimiseks tuleb sisestada otsingute ette koolon (:). Seejärel kombineerib PDM kõiki otsingukriteeriume kõikide valitud muutujate puhul. Niisiis on kasulik sisestada täpsemate otsingute ette alati koolon, et leida soovitud tulemused. Kui jätan allolevas otsingus kooloni välja, ei saa ma mitte mingeid tulemusi, kuid kooloniga leian soovitu.

Kiirklahvide kasutamine
Veel kiiremaks otsimiseks soovitan kasutada kiirotsinguks pakutavaid kiirklahve, mis on toodud allolevas tabelis.
Minu lemmik on ESC-klahv otsingu sulgemiseks, aga millisest saab sinu lemmik?

Muutujate loendite koostamine

Nagu eespool mainitud, on kiirotsingu ripploend piiratud viie muutuja lisamisega. Mida aga teha, kui sellest ei piisa?
Siin on minu poolt veel üks nipp: saad seda teha, luues veel mõne loendi ja andes samale kasutajale või rühmale juurdepääsu mitmele loendile. Seejärel lisatakse kõigi nende loendite muutujad kiirotsingu ripploendisse.
Võta oma PDM-i seadistusest maksimum
Kui sa pole veel kiirotsingut kasutanud, soovitan sellega kohe algust teha, et muuta oma igapäevane PDM-i töövoog sujuvamaks. Kui kiirotsing on aga sulle juba tuttav, saad viia selle täiesti uuele tasemele, võttes kasutusele loogikaoperaatorid ja mitme muutujaga otsingud. Nii muutub kiirotsing veelgi kiiremaks.
Kohanda seda funktsiooni julgelt vastavalt oma vajadustele ja eelistustele.