Solid Wind Power A/S

Täiesti uut tüüpi tehnoloogiliselt kaasaegsete, tõhusate, vaiksete ja väikeste tuuleturbiinide loomine
Kõiki osi sisaldava kolmemõõtmelise täismudeli ehitamine arendusprotsessi varajases etapis
Kolmemõõtmeliste müügimaterjalide valmistamine enne esimese prototüübi ehitamist

„Ilma rakendusteta SOLIDWORKS Simulation ja SOLIDWORKS Enterprise PDM (EPDM) oleks SWP turbiinide arendusprojekt kestnud kauem ja olnud palju keerulisem. Me kasutasime SOLIDWORKSi ja simulatsioone projekti algusest peale. Kogu tuulik on projekteeritud ja konstrueeritud SOLIDWORKSis ja me kasutasime kogu protsessi jooksul aktiivselt simulatsioone, et analüüsida meie lahendustega seotud pingeid ja deformatsioone.”

VÄLJAKUTSE

Tuuleturbiine tootev ettevõte Solid Wind Power (SWP) asutati 2013. aastal Taanis Lääne-Jüütimaa masinaehitusettevõtte Ringkøbing Maskinværksted A/S (RMV) tütarettevõttena. Kahes ettevõttes tegeleb tuuleturbiinide ja tõste-/transpordiseadmete tootmisega kokku 65 töötajat. Tütarettevõtte loomise eesmärgiks oli uut tüüpi tõhusamate ja vaiksemate tuuleturbiinide väljatöötamine. Loodi uus arendusosakond ning  otsiti lahendust MSC sertifikaatide ja toodete CE-märgisega seotud protsesside ja tehniliste dokumentide haldamiseks.

SWP turbiinid on RMV esimesed ettevõttesiseselt välja töötatud ja valmistatud tooted ning nende väljatöötamisel kasutas ettevõte põhivahendina SOLIDWORKS Simulation ja SOLIDWORKS Enterprise PDM rakendusi.

LAHENDUS

Taani tuuleenergiaettevõte Solid Wind Power (SWP) on välja töötanud kaks eratarbijatele mõeldud tuuleturbiini, milles on kõrvaldatud mitu väikeste tuuleturbiinide traditsioonilist probleemi. Uus tehnoloogia tekitab vähem müra ja on märksa tõhusam kui konkureerivad erakasutajate tuuleturbiinid.

„Ilma rakendusteta SOLIDWORKS Simulation ja SOLIDWORKS Enterprise PDM (EPDM) oleks SWP turbiinide arendusprojekt kestnud kauem ja olnud palju keerulisem,” ütles Solid Wind Poweri arendusstuudio juht Peter Fly Kristensen. Ta täpsustas: „Me kasutasime SOLIDWORKSi ja simulatsioone projekti algusest peale. Kogu tuulik on projekteeritud ja konstrueeritud SOLIDWORKSis ja me kasutasime kogu protsessi jooksul aktiivselt simulatsioone, et analüüsida meie lahendustega seotud pingeid ja deformatsioone. Seitse aastat tagasi alustasime tühjalt kohalt uue arendusosakonna loomist ja seda arvestades on SOLIDWORKSi kasutamise lihtsus osutunud suureks eeliseks.”

SWP asutati 2013. aastal Taanis Lääne-Jüütimaal asuva Ringkøbingi linna masinaehitusettevõtte Maskinværksted A/S (RMV) tütarettevõttena. Tuulikuid arendatakse ja toodetakse RMV egiidi all.
RMV asutas tütarettevõtte eesmärgiga alustada ettevõtte esimeste täielikult enda välja töötatud ja toodetud toodete valmistamist. Kavandatud toodeteks on erinevad erakasutajatele mõeldud väikesed tuuleturbiinid, mis on välja töötatud Euroopa Liidu toetuse abil. Uued tuuleturbiinid erinevad tavapärastest väikestest tuuleturbiinidest selle poolest, et nad on tõhusamad ja vaiksemad kui konkurentide tooted. Turbiinide nimetused on SWP 10kW ja SWP 25kW ning nimele vastavalt on nende võimsus 10 kW ja 25 kW. Praeguse seisuga on SWP müünud 23 turbiini, mis on paigaldatud põhiliselt Taanisse.

„Traditsioonilistes tuuleturbiinides kasutatakse tavaliselt vananenud tehnoloogiat, mis on suhteliselt vähetõhus ja lärmakas. See on sama tehnoloogia, mida suured tuuleturbiinide tootjad kasutasid väiksemate tuulikute tootmiseks. Seega oli meie jaoks loomulik eesmärk töötada välja tõhusamad turbiinid, mis tekitaks ühtlasi vähem müra. Meil õnnestus luua uus ja siledam tiivaprofiil, mis kasutab tuuleenergiat sama tõhusalt nagu tänapäeva suured turbiinid,” selgitas Peter Fly Kristensen.

SOLIDWORKSi kasutamine kõigis projekteerimistöödes
Alates 2009. aastast on RMV kasutanud SOLIDWORKSi ja selle simulatsioone kõigis transpordi- ja tõsteseadmete valdkonna projekteerimistöödes prototüüpide loomiseks. Ettevõttel on praegu viis litsentsi, millest kaks on simulatsioonivahendeid sisaldavad Premium-litsentsid.

„SOLIDWORKS ja SOLIDWORKS Simulation on meie projektide lahutamatud osad, mis tagavad toodete vastavuse klientide tulemusnõuetele ja samal ajal piisava tugevuse. Tarkvara kasutatakse kliendilt saadud kolmemõõtmeliste mudelitega töötamiseks, tugevusarvutusteks ning jooniste ja tootmisandmete koostamiseks,” ütles Peter Fly Kristensen. Ta lisas:
„Samal ajal on enamikul meie toodetel CE-sertifikaat, mille saamiseks on vaja tõendada nende tugevust, ning SOLIDWORKSis tehtud simulatsioonide põhjal saame vajalikud dokumendid hõlpsasti koostada. Tarkvara lihtsustab kogu kolmemõõtmeliste mudelitega töötamise protsessi. See kehtib ka andmete ja jooniste tootmisosakonnale esitamise kohta.”

Rakenduse EPDM loomulik kasutusele võtmine
Seoses ISO 9001 sertifikaadi taotlemisega 2012. aastal võttis RMV projektiandmete ja tehniliste dokumentide haldamiseks kasutusele rakenduse EPDM. Peter Fly Kristensen kirjeldab seda kui loomulikku arengut:
„Meil oli vaja arenduse ja dokumentidega seotud töövoogusid dokumenteerida. See sobib väga hästi EPDM-iga, mis võimaldab luua oma töövoogusid ja lisada neile mitmeid eelnevalt määratletud ülesandeid. See tähendab, et varem käsitsi täidetud ülesandeid täidab nüüd automaatselt PDM-süsteem.”

Kogu turbiini väljatöötamise ja tootmise protsess viidi läbi ettevõttes SWP/RMV, ainult käigukast on toodetud Rootsis ja generaator on ostetud ühelt Saksa tootjalt. Kogu tuulik on konstrueeritud SOLIDWORKSis kokku monteeritud kolmemõõtmeliste osade ja struktuuridena.

„Ka turbiini rootor töötati välja SOLIDWORKSis. Turbiini labad on projekteeritud keerukate kolmemõõtmeliste mudelitena, mille põhjal valmistasime liitmaterjalist turbiinilabade valamiseks vajalikud vormid. Ükskõik, millistest tuuliku osadest me räägime, on nendega seotud töövooge ja dokumendiversioone alati hallatud rakendustes SOLIDWORKS ja EPDM,” selgitas Peter Fly Kristensen.

Kolmemõõtmeline turundus
Suur osa turbiinide müügi- ja turundusmaterjalidest on valmistatud kolmemõõtmeliste makettidena rakenduses PhotoWorks 360.
„Oleme oma müügi- ja turundustegevuses väga ulatuslikult makette kasutanud. Tegime müügi ja turunduse eesmärgil nii turbiinist kui ka selle labadest pildid veel enne, kui olime ehitanud tuuleturbiini esimese prototüübi,” ütles Peter Fly Kristensen.